DKF         

    

 Oscarowa niespodzianka
 Emisja: data: godzina:
27 marca godz.18:30

 Ogród rodzinny. Przyjaciel, reż. Jan Hřebejk
 Emisja: data: godzina:
3 kwietnia godz.18:30
Gatunek / Czas trawania:  115 minut

 

Opis:

"Przyjaciel" to pierwsza część trylogii pt.: "Ogród rodzinny". Imponująco zrealizowana opowieść osadzona w realiach okupowanej przez nazistów Pragi. Trzy siostry: Vilma, Ela i Bedřiška mieszkają z dwójką dzieci. Ich mężowie zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych za działalność w ruchu oporu. Lekarz Jiří, przyjaciel męża Vilmy, wdzięczny kolegom z konspiracji, że go nie wydali w trakcie przesłuchań pomaga samotnym kobietom przez całą wojnę. Z czasem między Vilmą i Jiřím budzi się uczucie. Tuż po zakończeniu wojny niespodziewanie wraca mąż Vilmy. Po latach nieobecności jest on dla domowników obcym człowiekiem, ale zostaje z rodziną. Jiří odchodzi.

 

 

 Dezerter, reż. Jan Hřebejk

 Emisja: data: godzina:
10 kwietnia godz.18:30
Gatunek / Czas trawania: 115 minut

 

Opis:

Akcja drugiej części rodzinnej sagi Jana Hřebejka i Petra Jarchovskiego dzieje się w 1948 roku, kiedy komuniści przejęli w Czechach pełną władzę, i w następujących później latach stalinizmu. Komunistyczny pucz rozwiał marzenia o spokojnym, szczęśliwym życiu po wojnie. Mąż jednej z trzech sióstr poznanych w pierwszej części trylogii otwiera w centrum Pragi luksusowy salon fryzjerski „Valentino”, licząc, że będzie cieszył się taką samą renomą jak w czasach przedwojennych. Jest to rodzinny interes – zatrudnia w nim obie siostry swojej żony. Po komunistycznym puczu jednak traci nie tylko cały swój majątek, lecz także honor i nadzieję, które udało mu się zachować nawet w obozie. Brutalna polityka totalitarnego systemu w nieludzki sposób wkracza w życie prywatne i właśnie pod jej presją krystalizują się na nowo rodzinne relacje.

 

  

 

 

 Adorator, reż. Jan Hřebejk

 Emisja: data: godzina:
17 kwietnia godz.18:30
Gatunek / Czas trawania: 113 minut

 

Opis:

Część trzecia "Ogrodu rodzinnego", "Adorator" (po czesku "Napadnik"), rozgrywa się w latach 50. Główną bohaterką jest tym razem córka Vilmy, Daniela. Fabuła skupia się na jej związku z poznanym na wakacjach Mirkiem. Jako że Hrebejk lubi różnicować stylistykę swoich filmów, można było spodziewać się, że trzecia część trylogii przyniesie zmianę. Po melodramacie i dramacie przyszedł więc czas na komedię. Ojciec Danieli jest niechętny Mirkowi, uważa, że brak mu wykształcenia i życiowych ambicji. Próbuje zachęcić córkę do znajomości z synem przyjaciela, ofermowatym studentem o pseudonimie Twaróg. Wątek dwójki zakochanych, prześladowanych przez ojca dziweczyny, generuje humor sytuacyjny o różnych odcienaich, z ostrym sarkazmem włącznie. Wszak Jindrich, ojciec Danieli, to bezkompromisowy antykomunista, wielbiciel zachodniej demokracji. Jednak nie przeszkadza mu to w byciu wściekłym tyranem we własnym domu. 

 

 

 

Repertuar kina "Wolność"

  

Szczecinek - setki lat, tysiące możliwości


Zobacz nas także na: