Historia Szczecinka to temat niezwykle interesujący, świadczy o tym pełna sala na spotkaniu, które odbyło sie wczoraj (19 listopada) w Centrum Konferencyjnym Zamek. Wykład przygotowany przez Jadwigę Kowalczyk – Kontowską z Muzeum Regionalnego w Szczecinku poświęcony był historii miasta i dziejom jego zabudowy, odbył się w ramach cyklu edukcyjnego "Szczecinek jakiego nie znamy". 


Słuchacze poznali między innymi historię powstania najważniejszych budynków w mieście tych istniejących, jak również tych, których już nie ma. Nie mogło zabraknąć opowieści o rodzie Gryfitów, którzy na trwałe wpisali się w historię grodu nad Trzesieckiem. Było o książętach Filipie I i  Ulryku, którzy rozbudowywali Zamek, o księżnej Jadwidze, która dla Szczecinka uczyniła bardzo wiele dobrego. Słuchacze poznali historię wybudowanego w XIV wieku kościoła pod wezwaniem Świętego Mikołaja i historię wielkiego pożaru, który w 1586 roku  poczynił straszne szkody w mieście.


Ponad 700 lat historii miasta to temat – rzeka dlatego wykład został podzielony na dwie części. Na koleną prelekcję o historii miasta i jego zabytkach zapraszamy 3 grudnia, również o 16.30, do Centrum Konferencjnego Zamek.

 


Repertuar kina "Wolność" 

Szczecinek - setki lat, tysiące możliwości


Zobacz nas także na: