O królach, książętach i księżniczkach....

Kolejna odsłona znanych i mniej znanych faktów z przeszłości Pomorza miała miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinku, żądni poznania nowych tajemnic i nowych faktów historycznych Poszukiwacze Zaginionego Gryfa, spotkali się z Joanną Powałką, prezesem szczecineckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Młodzież wysłuchała prelekcji na temat Książąt Pomorza Zachodniego. Fragmentem historii dość obszernym i jak się okazuje bardzo ciekawym. A wykład poświecony był barwnym postaciom, których w dziejach Pomorza i Szczecinka, nie brakowało. Było o Warcisławie I i jego dokonaniach oraz próbach uczynienia z mieszkańców tego rejonu porządnych chrześcijan. Było o Belbuku, legendzie i prawdzie, gdzie spoczywał ukryty przed ludzkim wzrokiem przez setki lat, zanim znalazł dom w szczecineckim muzeum. Jak to to było z założeniem Szczecinka? – rzecz o Warcisławie IV. Wśród książąt pomorskich były postacie, których życiorysem można by obdarzyć kilka osób, ot chociażby Eryk zwany Pomorskim, wcześniej znany jako Bogusław. Ów książę, który pod koniec życia osiedlił się w Darłowie, wcześniej dzięki poparciu ciotki Małgorzaty, był królem aż trzech państw skandynawskich: Szwecji, Danii , Norwegii. W małżeństwie z angielską księżniczką Filippą, nie znalazł raczej szczęścia, związek okazał się dość kłótliwy. Poszukał sobie drugiej żony i znalazł Cecylię, która była pokojówką pierwszej żony i znów zapachniało skandalem. I wreszcie książę Eryk został ... korsarzem trudniącym się morskimi rozbojami – i to wszystko w jednym życiorysie.

Byli również w historii Pomorza książęta barwni z innych powodów: Kaźko Słupski, który nieomal został królem Polski, czy Warcisław V, który upolował ostatniego tura na Pomorzu.

W historii rodu Gryfitów nie zabrakło również kobiet, które mogły pochwalić się różnymi dokonaniami albo .... dobrym zamążpójściem. Jedną z nich była księżna Elżbieta, córka Kazimierza Wielkiego, a żona Bogusława V, która swój los związała ze Szczecinkiem, albo inna Elżbieta, wnuczka tego samego króla, żona cesarza Karola IV, której ucztę weselną sam Wierzynek przygotował.

Ponieważ historii o barwnych Gryfitach zostało do opowiedzenia jeszcze wiele – następne spotkanie Poszukiwaczy Zaginionego Gryfa – będzie również im poświęcone i odbędzie się 14 listopada, o godzinie 16.00, w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinku.

 

 


Repertuar kina "Wolność" 

Szczecinek - setki lat, tysiące możliwości


Zobacz nas także na: