Narodowe czytanie utworów Aleksandra Fredry.

 

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

 

Cała Polska 7 września 2013 r. będzie czytała utwory Aleksandra Fredry - komediopisarza, bajkopisarza, pamiętnikarza i poety.

SAPiK w Szczecinku włączył się do akcji Narodowe Czytanie". Miejscem wspólnego czytania utworów tego uznanego twórcy,  będzie szczecinecki statek spacerowy " Księżna Jadwiga".

Rozpoczęcie akcji o godz. 15.00 na statku spacerowym "Księżna Jadwiga", gdzie wspólnie czytane wiersze oraz fragmenty pamiętnika "Trzy po trzy" poety zapoczątkują akcję w naszym mieście (statek wypływa z przystanku centralnego ul. B. Stalingradu).  Twórczości poety towarzyszyć bedzie muzyka akordeonowa. Przewidziane są również postoje na pozostałych przystankach, gdzie do akcji przyłączyć się mogą mieszkańcy Szczecinka.

Zapraszamy do włączenia się w tegoroczną odsłonę akcji „Narodowe Czytanie”  wybranych utworów Aleksandra Fredry i publicznego przeczytania w całości przynajmniej jednego utworu pisarza.

Wstęp wolny.

 

Epigramaty A. Fredro

 

Nagrobek   lekarza
Przechodniu, nie płacz, żem martwy w tej dobie;
Gdybym żył jeszcze, ty leżałbyś w grobie.

***

Leon przeciwko światu prawi swe morały,
Utrzymuje, że w zbrodni zanurzył się cały,
Że jest zbiorem sromoty i nędzy.
Dlaczegóż to? Bo on bez pieniędzy.

***

Gdzie interes dmucha,
Przyjaźń krucha.

***
Często droga prosta
Zygzakom nie sprosta.

***
Stary amant jak piec stary:
Dużo swędu, mało pary.

 

Wybór K. Mazur

 

 

 

Repertuar kina "Wolność"


 

Szczecinek - setki lat, tysiące możliwości


Zobacz nas także na: