KOLBERG FORTUNY

3 maja 2014, godz. 19:00

Centrum Konferencyjne Zamek

Koncert z okazji 200 rocznicy urodzin Oskara Kolberga

Wystapią:

Maciej Fortuna (Polska) - trąbka, elektronika, instrumenty różne

Marina Terlecka (Ukraina) - bandura, śpiew

Wojciech Świeca (Polska) - gitara, elektronika

Andrzej Konieczny (Polska) - perkusja, elektronika.

 

W 2014 roku obchodzimy 200 rocznicę urodzin Oskara Kolberga - folklorysty i etnografa, muzyka i kompozytora, badacza i dokumentalisty, wnikliwego obserwatora życia codziennego oraz autora monumentalnego i ponad 30-tomowego dzieła zatytułowanego Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce. Dzieło Kolberga do dnia dzisiejszego służy za niewyczerpane, a często i jedyne źródło wiedzy o świecie naszych przodków i przyczynia się do obserwowanego współcześnie odrodzenia różnych form kultury ludowej i jej przejawów, jak również zawartego w nich sposobu uczestnictwa w kulturze, opartego na poczuciu współtworzenia wspólnoty.

Maciej Fortuna zainspirowany dziełem Kolberga zaaranżował na nowo spisane w księgach pieśni. Powstały utwory odbiegające od tych zebranych w XIX wieku.

Zespół Macieja Fortuny to międzynarodowa formacja młodych artystów patrzących na muzykę inaczej niż poprzednie generacje. Dzięki związkom ze współczesną muzyką młodego pokolenia ich przekaz pozostaje świeży i komunikatywny. Receptą na komunikatywność stało się w tym przypadku odarcie ze zbędnego patosu. Dzięki tej zmianie muzyka zespołu stała się prawdziwie uniwersalną.

Na program koncertu składają się najpiękniejsze pieśni wybrane przez Macieja Fortunę z 30 tomów dzieła Lud. W przeważającej części są to melodie z rejonu Wielkopolski.

Na koncert zapraszają Burmistrz Szczecinka - Jerzy Hardie-Douglas oraz Szczecineckie Towarzystwo Muzyczne.

 

 

Repertuar kina "Wolność"


 

Szczecinek - setki lat, tysiące możliwości


Zobacz nas także na: