XII OGÓLNOPOLSKI PIKNIK MODELARSKI WILCZE LASKI 16-17.08.2014

 

 

Byłe lotnisko wojskowe przy wsi Wilcze Laski w dniach 16 -17 sierpnia 2014 było miejscem spotkania modelarzy z całej Polski. Okazją ku temu był odbywający się tam „XII OGÓLNOPOLSKI PIKNIK MODELARSKI”. Mimo iż oficjalnie impreza zaczynała się w sobotę, pierwsi goście pojawili się już w czwartek. Przybyło na nią około stu modelarzy z około 200 modelami.

Oficjalne powitanie gości i odprawa zaczęła się od uczczenia chwilą ciszy zmarłego pana Gerarda Soldata. Pan Gerard z ojcowską troską śledził PIKNIKI w Wilczych Laskach, bardzo chciał być i na dwunastej edycji... W sobotę rozegrano zawody „Wicherków”, Oldtimerów oraz szybowców swobodnie latających. Po zachodzie słońca w niebo wzbiły się modele podświetlane tworząc niezapomniane widowisko. Ich wykonawcy i jednocześnie piloci otrzymali wyróżnienia i atrakcyjne nagrody. Szczególnie imponująco prezentował się model Rafała Nowaka z Poznania. Wieczorem odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. Kolejna konkurencja rozgrywana na PIKNIKU był niezwykle widowiskowy Aircombat.  Ostatnią konkurencją były precyzyjne latania. Premiowano w niej start, wykonanie dowolnie wybranej przez pilota figury akrobacyjnej, styl lądowania oraz odległość przyziemienia od namalowanej na asfalcie linii. Startowac mogł każdy model wyposażony w podwozie kołowe. Wyróżniono także najmłodszych pilotów. Szczególne brawa należą się ośmioletniemu Mateuszowi Mokotowi  z Gdyni który  zachwycał swoimi umiejętnościami. Modelami zdalnie sterowanymi lata już od piątego roku życia! Mimo tak młodego wieku dzielnie radził sobie z podmuchami wiatru latając lekkim Piperem i „akrobatką” EDGE 540. Sam potrafi już złożyć model z zestawu i przygotować go do lotu. Poza modelami RC skleja też i wystrzeliwuje modele rakiet. Mateuszek wspólnie z tatą odwiedzili Wilcze Laski po raz pierwszy ale jak deklarowali na pewno nie po raz ostatni, impreza bardzo im się podobała. Dziadek tego młodego ale już ambitnego, precyzyjnego i opanowanego modelarza również jest modelarzem! Widok przedstawicielek płci pięknej do częstych nie należy, tym bardziej cieszyły loty w wykonaniu Jagody Hlebowicz za które otrzymała słodki upominek. Zwycięzcy konkurencji sportowych otrzymali dyplomy i bardzo atrakcyjne nagrody. Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały promujące region,  plakietki okolicznościowe, plakaty imprezy i inne drobiazgi. Wyróżnionych modelarzy było naprawdę wielu. Wśród nagród było między innymi osiem silników spalinowych, cztery procesorowe ładowarki, dziewięć rocznych prenumerat miesięczników modelarskich i lotniczych oraz sześć śmigieł firmy „Biela”. Warto wspomnieć, iż ten znany producent poszerzył ofertę o kołpaki do modeli makiet.

Przez dwa dni imprezy można było podziwiać modele najróżniejszych typów i klas: szybowce, motoszybowce, samoloty różnych klas, śmigłowce i multikoptery, rakiety spore zainteresowanie budziły również modele kołowe w tym redukcyjne. Latały modele swobodnie latające, sterowane radiem, rakiety jak i modele na uwięzi.

Na głodnych i spragnionych czekał polowy bufet. Niestety, zabrakło sklepu modelarskiego (jego właściciel rozchorował się w noc poprzedzającą imprezę) ale lukę tę wypełnili modelarze, którzy korzystając z okazji  sprzedawali w bardzo atrakcyjnych cenach artykuły modelarskie w ramach giełdy modelarskiej.  Konkurencje sportowe były rozgrywane według liberalnego, prostego regulaminu aby umożliwić start jak największej liczbie chętnych. Idea ta będzie kontynuowana. Dla wielu modelarzy były to pierwsze prawdziwe zawody modelarskie, zawodnicze „przedszkole”. Następnym krokiem są starty w poważnych zawodach rozgrywanych w klasach FAI. Wielu młodych modelarzy w ten właśnie sposób rozpoczynało swa karierę zawodniczą. Przykładem niech będzie Mirosław Sałam, który we wczesnym wieku startował „Wicherkiem” w Wilczych Laskach, by później dzielnie walczyć w królewskiej klasie F3A.

Impreza tradycyjnie przebiegła bezpiecznie i sprawnie, przelotne opady nie pokrzyżowały  programu i został on zrealizowany w 100%. Mimo pogody nieco odbiegającej od ideału rozbite modele stanowiły marginalny wyjątek, właściwie możemy mówić co najwyżej o kilku uszkodzeniach. Brawa dla pilotów zarówno tych których umiejętności pozwoliły zapanować nad aurą jak i dla tych którzy realnie oceniając swoje umiejętności zaniechali lotu. Relacje z imprezy ukazały się w prasie i telewizji popularyzując sport modelarski.

 

Dziękuję za niepowtarzalną atmosferę, nigdzie wcześniej nie widziałem tylu uśmiechniętych twarzy przez tyle dni.

Dziękuję za piękne widowisko wirtuozom drążków.

Dziękuję za zdyscyplinowanie i bezpieczne latanie. było naprawdę nieźle, choć zdarzali się i tacy którzy nie widzieli nic ryzykownego w lataniu na uwięzi na podejściu modeli RC... Mam nadzieję, że z wszystkimi zobaczymy się za rok a  bezpieczne miejsce do lotów modelami na uwięzi też się znajdzie (na asfalcie), zapewniam.

Śmiem twierdzić, że tegoroczna edycja pod względem zdyscyplinowania, rozsądku i przestrzegania zasad była najbardziej udana spośród wszystkich dotychczasowych.

Dziękuję moim niestrudzonym pomocnikom: Tomkowi, Adamowi, Kubie, Staszkowi, Wojtkowi. 

Dziękuję bardzo,  bardzo koledze Wojtkowi za skoszenie trawy. 

Dziękuję sędziom: Damianowi, Krzysztofowi, Władysławowi i Michałowi.

Dziękuję Karolowi za nadzorowanie walk powietrznych.

Dziękuję panu Ryszardowi za zawody modeli szybowców swobodnie latających. Chcącym wziąć udział w zawodach szybowców swobodnie latających  zachecam do kontaktu z aeroklubem Ziemi Pilskiej.

Dziękuję Markowi za patronowanie konkurencji precyzyjnego latania.

Pragnę podziękować instytucjom i firmom, które wsparły „XII OGOLNOPOLSKI PIKNIK MODELARSKI” a były to: Urząd Gminy szczecinek, Miasto Szczecinek,  Samorządowa Agencja Promocji i Kultury, CSI „SŁOWIANKA”, producent śmigieł, podwozi i kołpaków do modeli – firma „Biela”, miesięczniki „RC Przegląd Modelarski”,  „Modelarz” i „Przegląd Lotniczy”, firma stolarska „SOKÓŁ” oraz CATERING 7& LUNCH PUB CZERWONY MŁYNEK. 
 

DZIĘKUJĘ WAM WSZYSTKIM!

 

Przepraszam za wszystkie niedoróbki, utrudnienia. Uwierzcie, mnie stresowały one najbardziej  i na pewne sprawy nie mam wpływu, ale cieszy że udało się  z nimi uporać. Zdobyte doświadczenie  zaprocentuje w przyszłości. Ciągle się uczę i najlepsze imprezy jeszcze przed nami   .  

 

Do zobaczenia za rok!

Piotr Pindral

 

Wyniki konkurencji sportowych:

 

Wicherki:

 1 – Konstanty Polasik – Sośno

2 -  Andrzej Nowicki – Poznań

3 – Aleksander Sałam – Golczewo

 

Oldtimery:

 1 – Piotr Polasik – Sośno (14 lat – brawo!)

2 – Konstatnty Polasik – Sośno

3 – Adrian Baran – Słupsk

  

Aircombat:

 1 –  Krzysztof Zdonek

2 –  Grzegorz Stamborski

3 – Paweł Bysyngier

 

Szybowce swobodnie latające:

 F1A:

1 – Wociech Piotrowski

2 – Michal Zabłocki

3 – Wojciech Hatowski

 

F1 A1:

1 – Ryszard Lewandowski

2 – Wojciech Piotrowski

3 – Wojciech Hatowski

 

F1A ½:

1 – Kamil Baran

 

 

1.JPG 10.JPG 11.JPG 2.JPG 4.JPG
5.JPG 6.JPG 7.JPG 8.JPG 9.JPG

 

 

Repertuar kina "Wolność"


 

Szczecinek - setki lat, tysiące możliwości


Zobacz nas także na: