Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku razem z Samorządową Agencją Promocji i Kultury w Szczecinku zapraszają 12 października o godz. 16:30 do kina Wolność na dwa wydarzenia kulturalne przybliżające mieszkańcom Szczecinka historię, tradycję i kulturę romską.

 

Najpierw w związku z pięćdziesiątą rocznicą rozpoczęcia przymusowej akcji osiedlenia Romów w Polsce, Instytut Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu, który działa przy Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku przygotował wystawę fotograficzną przedstawiającą taborowe życie Romów w XX wieku. Wystawę będzie można oglądać w dniach od 12 do 19 października w holu kina Wolność.

 

Koncert odbędzie się tego samego dnia, bezpośrednio po otwarciu wystawy. Widowisko muzyczno-taneczne zespołu Sióstr Matkowskich, którym towarzyszy Michał Półtorak - wirtuoz skrzypiec, muzyk z „Piwnicy pod Baranami”, to zdaniem wielu ciekawy sposób porozumiewania się artystów z publicznością, jest to interesujące połączenie temperamentu, estetyki i sztuki oddające piękno i romskiego ducha. W repertuarze niezwykle utalentowanych i charyzmatycznych romskich Sióstr - Justyny i Magdaleny Matkowskich, znalazły się romanse cygańskie oraz rosyjskie i pieśni bałkańskie.

 

Wstęp na wystawę i na koncert zespołu romskiego jest wolny.

 

Repertuar kina "Wolność"


 

Szczecinek - setki lat, tysiące możliwości


Zobacz nas także na: