III edycja Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej rozstrzygnięta!

 

 

Znamy zwycięzców trzeciej edycji Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej. Znakomici fotoreporterzy i amatorzy fotografii sportowej spotkali się na Zamku w Szczecinku, gdzie odebrali nagrody o łącznej wartości ponad 10 tys. zł.

- Dokładnie rok temu, podczas poprzedniej edycji konkursu obiecałem, że jego kolejna odsłona zaskoczy pozytywnymi zmianami - mówi Marcin Kądziołka, właściciel firmy Press Photo Center i współorganizator konkursu - Słowa dotrzymałem. W tym roku stolicę polskiej fotografii sportowej zdecydowaliśmy się przenieść ponad 600 kilometrów na północ od Wawelu. Wszystko dzięki ogromnej przychylności, otwartości i zaangażowaniu władz miasta Szczecinek oraz lokalnych biznesmenów, którzy dołożyli wszelkich starań nie tylko by konkurs przetrwał, ale dotarł do jeszcze szerszego grona fotografów z całej Polski. W tym roku osiągnęliśmy kolejny rekord zgłoszeń, a ich poziom znów nas pozytywnie zaskoczył.

To właśnie do Szczecinka z całej Polski zjechali fotoreporterzy by poznać najlepsze fotografie sportowe roku i tych, którzy zdołali uchwycić w kadrze najlepsze momenty sportowych emocji. Jury pod przewodnictwem Jerzego Kleszcza (Przegląd Sportowy) w składzie: Iwona Aleksandrowicz (miasto Szczecinek), Kuba Atys (Gazeta Wyborcza), Marcin Bielecki (PAP), Andrzej Iwańczuk (Reporter), Paweł Sławski (Przegląd Sportowy/Onet) podczas tegorocznej edycji miało niezwykle trudny wybór - musiało wyłonić najlepsze ujęcia spośród rekordowej ilości zgłoszonych fotografii, która przekroczyła 2000.

Galę, która odbyła się w malowniczo położonym Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinku poprowadziła Iwona Aleksandrowicz i Paweł Sławski. Muzycznych wrażeń dostarczył znakomity występ SAP TRIO w składzie: Julia Leśniewska, Daria Adamczewska, Natalia Szczęśniak i Marta Kot.

- Ta część twórczości artystycznej jaką jest fotografia jest mi niezwykle bliska - mówił na otwarciu gali burmistrz miasta Szczecinek Jerzy Hardie-Douglas. - A fakt, że ta gala została przeniesiona z Krakowa do Szczecinka, jest nie tylko nobilitacją naszego miasta, ale jest wyrazem uznania dla fotografów szczecineckich. Mam nadzieje, że to nie ostatnia impreza tego typu, która odbywa się w Szczecinku - mówił.

Publiczność i zgromadzeni na gali fotografowie z niecierpliwością oczekiwali prezentacji nagrodzonych prac. Wśród amatorów za reportaże nagrodzeni zostali: Mariusz Hajdarowicz (III miejsce), Alicja Niewitecka (II miejsce), Maciej Bednarz (I miejsce). Z kolei za zdjęcia pojedyncze nagrody trafiły do Tomasza Kasjaniuka (III miejsce), Bartłomieja Ziółkowskiego (II miejsce) i Konrada Czecha (I miejsce).

Podobnie jak w ubiegłych edycjach w kategorii amatorów przyznano również nagrody specjalne patronów honorowych. Nagrodę Polskiego Związku Piłki Nożnej zdobył Marcin Rafacz, Polskiego Związku Koszykówki - Michał Orłowski, a Związku Piłki Ręcznej w Polsce - Marcin Selerski.

Prawdziwą niespodzianką był w tym roku prezent od firmy Fotoforma, która zaprosiła wszystkich obecnych na gali laureatów w kategorii fotografów amatorów na mecz Legii Warszawa w ramach rozgrywek Lotto Ekstraklasy. Pasjonaci fotografii pod okiem ekspertów z Fotoformy będą mieli okazję sfotografować drużynę mistrzów Polski w akcji dzięki wypożyczonemu sprzętowi firmy Canon.

Niezwykle ważnym momentem podczas gali była prezentacja zwycięzcy w kategorii "Promocja Szczecinka poprzez sport". Laureatowi w tej kategorii Marcinowi Wilkowi nagrodę wręczyła przewodnicząca Rady Miasta Szczecinka pani Katarzyna Dudź. Na scenie nie zabrakło również innych mieszkańców Szczecinka wyróżnionych podczas tego wyjątkowego wieczoru. Specjalne prezenty w postaci symbolicznych okładek Przeglądu Sportowego odebrali także mecenasi wydarzenia, którzy przemierzają nie tylko kraj, ale i świat z biało-czerwioną flagą z napisem Szczecinek.

Tradycyjnie wiele emocji towarzyszyło rozstrzygnięciom w kategorii fotografów zawodowych. W tym roku w tej kategorii została przyznana nagroda specjalna pod patronatem Lotto Ekstraklasy. Oficjalny zegarek Lotto Ekstraklasy firmy Aztorin o wartości prawie 1000 zł trafił w ręce Aleksandra Majdańskiego z Faktu.

Najlepsze serie zdjęć udało się w tej edycji wykonać Danielowi Frymarkowi z radia Weekend (III miejsce), Aleksandrowi Knitterowi z Gazety Pomorskiej Chojnice (II miejsce) oraz Markowi Lapisowi z PAF Forum (I miejsce).

W kategorii zdjęć pojedynczych największe wrażenie na jury wywarł Sławomir Kowalski z Toruńskiego Dziennika Nowości (III miejsce) oraz Bartłomiej Jurecki z Tygodnika Podhalańskiego, ale bezkonkurencyjny okazał się Michał Stańczyk z Cyfrasport (I miejsce). Laureat pierwszej nagrody skradł serca publiczności dziękując swojej mamie, która jest jego pierwszym fotoedytorem.

W kategorii fotografów amatorów tytuł najlepszego fotografa sportowego roku oraz Grand Prix otrzymał Tomasz Kasjaniuk za fotografię Kamili Lićwinko wykonaną podczas halowych mistrzostw polski w lekkoatletyce. Poza licznymi nagrodami rzeczowymi w jego ręce trafił czek o wartości 1500zł na sprzęt firmy Canon w Fotoforma.

Ostatnim, ale jakże prestiżowym rozstrzygnięciem tego wieczoru było przyznanie tytułu najlepszego fotografa sportowego roku i Grand Prix (3000 zł) w kategorii fotografów zawodowych. Najważniejszy tytuł przypadł w tym roku Danielowi Frymarkowi z Radia Weekend. Zdjęcie roku wykonane zostało w Chojnicach podczas pokazowej walki najmłodszych wychowanków klubu Boxing Team.

Zgodnie z konkursową tradycją został wydany specjalny album, w którym znalazły się wszystkie zdjęcia nagrodzone w tegorocznej edycji Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2016. - Album, który został wydany to kwintesencja sportowych emocji i rywalizacji ostatnich 12 miesięcy skupiona w obiektywach ludzi z pasją, którzy mają nie tylko szeroko otwarte oczy, ale i umysły - mówi Norbert Barczyk współorganizator konkursu i współwłaściciel firmy PressFocus. - Znajdą w nich Państwo dynamiczne kadry czołowych profesjonalnych fotoreporterów i oryginalne ujęcia wykonane ręką amatorów, których talent i niebanalne podejście do tematu pokazuje, że są na dobrej drodze do osiągnięcia profesjonalnego poziomu w przyszłym roku. Liczymy, że ta publikacja dostarczy Państwu wielu pozytywnych wrażeń, a może będzie również inspiracją do fotografowania sportowych zmagań z zupełnie innej niż dotychczas perspektywy - dodaje Łukasz Laskowski, współorganizator konkursu i współwłaściciel firmy PressFocus

Zwieńczeniem wydarzenia było grupowe zdjęcie wszystkich nagrodzonych oraz otwarcie wystawy z najlepszymi zdjęciami konkursu.

 

20161105LUK_005.JPG 20161105LUK_006.JPG 20161105LUK_008.JPG 20161105LUK_010.JPG

 

 

 

Repertuar kina "Wolność"


 

Szczecinek - setki lat, tysiące możliwości


Zobacz nas także na: