,,BACHANALIA NA ZAMKU - Wernisaż Tomasza Bachanka! 

 

Galeria Sztuki Zamek zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy malarstwa lubelskiego artysty malarza Tomasza Bachanka pt. ,,BACHANALIA NA ZAMKU”. 
Wernisaż z udziałem autora odbędzie się 26 września o godz. 18:00.

Tomasz Bachanek urodził się w 1962 roku w Puławach. Uczęszczał do Liceum Plastycznego w Nałęczowie, a następnie ukończył studia na wydziale malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w 1988 r., w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego. Uprawia malarstwo olejne oraz rysunek, a także od czasu do czasu malarstwo ścienne. Prace Tomasza Bachanka znajdują się prywatnych kolekcjach na całym świecie. Prezentowane były między innymi podczas licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych.

 

 

 

 

Ważniejsze z nich: 
1993 – Europe Des Beaux Arts Gallery, Antibes, Francja
1993 – Ośrodek Kultury Polskiej, Paryż, Francja
1994 – Femmes, Femmes, Mougins, Francja
1995 – Galeria Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa
1996 – Clearwater, USA
1997 – Grand Bachanalia, Delray Beach, USA
1998 – Bachanalia na zamku, Kętrzyn
2002 – Galeria Ars Nova, Łódż
2004 – Galeria Wirydarz, Lublin
2005 – Salon du Nord, Minneapolis
2006 – Gdańskie Bachanalia, Opera Bałtycka, Gdańsk
2007 - Warsaw Art Gallery, Warszawa
2008 – Galeria Szalom, Kraków
2008 – Galeria BP, Warszawa
2011 – Galeria Wirydarz, Lublin
2011 - Teatr Śląski im Stanisława Wyspiańskiego, Katowice
2012 - Galeria Cechmanowicz, Poznań
2015 – Ośrodek Kultury, Staszów, 
2015 – Galeria Kolor, Kazimierz nad Wisłą, 
2016 –Bachanalia w Kozienicach czyli pełna afirmacja, Kozienice
2016 - Bachanalia, Wilanów, Warszawa
2016-2017 - Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego, Rzeszów
2018 – Bachanalia, Wilanów, Warszawa
2018 – Człowiek i morze, Galeria ArtGalle, Szczecin
2018- Bachanalia w Nałęczowie, Nałęczów
2018 – Muzeum na Zamku, Działdowo 
2019 – Cafe próba, Noc Kultury, Lublin

 

 

2019_bachanek_galeria_1.JPG 2019_bachanek_galeria_2.JPG 2019_bachanek_galeria_3.JPG 2019_bachanek_galeria_4.JPG 2019_bachanek_galeria_5.jpg

 

 

 

Tomasz Bachanek opisuje świat linią i plamą barwną czyli można powiedzieć banalnie, że maluje obrazy i tworzy rysunki. Ale jest to zbyt mało…
Malarstwo to jest unikatowe i doskonale rozpoznawalne. Zestawienia barw i cieni wysuwają postacie ludzkie daleko przed tło sprawiając jednocześnie wrażenie „wciągania” widza w środek obrazu, do wnętrza innego świata. Innego ale jakże nam bliskiego. Dzięki śmiałym pociągnięciom pędzla i manipulowaniu grą świateł udało się Bachankowi stworzyć własny świat, pełen ruchu złapanego i uwiecznionego w ułamku sekundy. Świat pełen zabawy, barw, światła i elegancji. Obrazy te są po prostu afirmacją życia, choć życia trudnego, czasami groteskowego.
Tomasz Bachanek tworząc własny niepowtarzalny styl potrafi w pełni korzystać z wielkiego dorobku sztuki. Lecz nie w wielkich nazwiskach, z którymi można jego prace połączyć, tkwi siła Bachankowego malarstwa. Jest ono bowiem niczym innym jak studium świata nas otaczającego, w którym malarz wykorzystuje nie tylko swój talent i swoją przebogatą imaginację. Studiuje również dzieła innych. Bo czyż sztuka nie jest najważniejszym elementem otaczającego nas uniwersum? I cóż znajdujemy? Z całą pewnością nie zbiór suchych i martwych naśladownictw. Nasz artysta nie cytuje, on z innymi malarzami rozmawia.
Przyciągająca oczy rzeczywistość zabawy, „bachanaliów” zastanawia jednocześnie ironią i dystansem w kreowaniu zadziwiającej kondycji człowieka. Jeżeli śmiejemy się z nakreślonych nerwową kreską i ekspresyjną plama postaci, jeżeli irytują nas one, lub wreszcie jeżeli się ich boimy, to zastanówmy się… Czyż malarstwo Tomasza Bachanka nie jest zwierciadłem, w którym odbijamy się sami? Ktoś powie, że krzywe ono… może i będzie miał rację. Ale czyż żaden z nas nie marzył nigdy aby zanurzyć się w takim rozhukanym, gwarnym i kolorowym świecie? Choć na chwilę?


Juliusz Gałkowski

Repertuar kina "Wolność"


 

Szczecinek - setki lat, tysiące możliwości


Zobacz nas także na: