Prawie 600 km oznakowanych tras rowerowych! "Wkręć się" w historię razem z nami!

Aktywny wypoczynek i przebywanie na świeżym powietrzu wpływają na nasze samopoczucie, a to z kolei przekłada się na odporność, tak ważną w dzisiejszych czasach. W związku z powyższym, zachęcamy Was drodzy mieszkańcy Szczecinka do tego aby czasami wyjść z domów i w kameralnym, rodzinnym gronie, z dala od innych ludzi, rozładować towarzyszące nam na co dzień napięcia, przy okazji kojąc organizm świeżym, leśnym powietrzem.

Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna, wraz z podmiotami wspomagającymi, w roku ubiegłym, na terenie całego powiatu oznakowała prawie 600 km tras rowerowych. Zrobiliśmy to w ramach projektu „Wkręć się w historię”, którego celem, poza samymi szlakami, było oznaczenie i opisanie obiektów militarnych oraz innych atrakcji turystycznych, znajdujących się bezpośrednio przy trasach lub też w ich pobliżu. Mieszkamy w regionie na którym historia II Wojny Światowej odcisnęła swoje piętno. W okolicy mamy szereg rozmaitych budowli militarnych, zachowanych w różnym stanie, z których przeznaczenia niewiele osób zdawało sobie sprawę. Dzięki tablicom informacyjnym, które przy nich postawiliśmy, możecie dowiedzieć się dlaczego i w jakim celu armia niemiecka je tam wybudowała. Tak więc przy okazji wypoczynku, macie także możliwość przeprowadzenia lekcji historii na żywo, co może być interesujące dla waszych pociech.

Trasy oznakowane zostały w sposób bardzo czytelny, poprzez biało-czarne piktogramy z nr szlaku i symbolem roweru, których szukać powinniście na drzewach, słupach, kamieniach czy też różnych innych elementach architektury. Wszystkie trasy możecie obejrzeć na stronie https://szlot.pl/szlaki-rowerowe/. Tam też dowiecie się jaka jest długość i orientacyjny czas ich przejechania.

Poza oznaczeniami tras i obiektów, na szlakach spotykać będziecie jeszcze tabliczki kierunkowe. Ich zadaniem jest pokazywanie właściwego kierunku ruchu, a także opis atrakcji turystycznych znajdujących się w ich sąsiedztwie. Warto więc się przy nich na chwilę zatrzymać i przeczytać zawarte na nich informacje, gdyż może się okazać, że tuż obok jest coś interesującego z istnienia czego do tej pory nie zdawaliście sobie sprawy.

W miejscach newralgicznych, w których trasy się przecinają postawiliśmy duże, bardzo czytelne tablice z przebiegiem wszystkich 13 szlaków. Poza funkcją informacyjną, są tam także informacje dodatkowe, np. dotyczące tego jak powinniśmy zachowywać się w lasach. Niby wszyscy to wiedzą, ale nie wszyscy stosują tą wiedzę w praktyce. Kolejnym elementem tych tablic są kody QR przypisane do każdej trasy. Po zeskanowaniu takiego kodu za pośrednictwem telefonu komórkowego automatycznie zostaniemy przeniesieni do odpowiedniej aplikacji i konkretnego szlaku.

Aby lepiej przybliżyć wam wszystkie wyznaczone szlaki, regularnie co tydzień zamieszczać będziemy opisy poszczególnych tras.

 

Tak jak przy wyznaczaniu i oznakowywaniu, także w tym zadaniu pomagać nam będzie stowarzyszenie „Rowerowy Szczecinek”, tak więc otrzymacie państwo merytoryczną informację podpartą zdjęciami i filmami.

Otwarte lasy, parki i zbiorniki wodne nie mogą uśpić naszej czujności i ostrożności. Pamiętajcie o wszystkich obostrzeniach i zaleceniach naszego rządu. Zdrowie i życie są wartościami największymi, dlatego też zawsze muszą być na pierwszym miejscu.
Cieszmy się tym, że możemy wyjść z domów, ale zawsze zachowujmy zdrowy rozsądek.

Zatem przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, do zobaczenia na szlaku.

 

IMG_0242.jpg IMG_0243.jpg IMG_0244.jpg IMG_0245.jpg
IMG_0246.jpg IMG_0247.jpg IMG_0248.jpg IMG_0249.jpg
IMG_0250.jpg      


Repertuar kina "Wolność"


 

Szczecinek - setki lat, tysiące możliwości


Zobacz nas także na: