Galeria Sztuki „ZAMEK” oraz Małgorzata i Adam Krużyccy zapraszają na finisaż wystawy”PERCEPCJA KOŁA” który odbędzie się 18 czerwca o godz.18:00 w Galerii Sztuki „ZAMEK” w Szczecinku.
Jest to trzecia prezentacja w Polsce po Gdańsku i Kołobrzegu wystawa zawitała do Szczecinka po ekspozycji w naszym mieście Percepcja Koła trafi na Śląsk a następnie do Krakowa.
Ekspozycja składa się z 34 prac malarskich od 34 autorów. Pomysłodawcy wydarzenia kolekcjonerzy z Gdańska Państwo Małgorzata i Adam Krużyccy zaprosili artystów ze znaczącym dorobkiem artystycznym oraz młodych dobrze zapowiadających się malarzy z całej Polski, wystawa jest ekspozycją bardzo różnorodną i unikatową . Temat prac nie był w żaden sposób narzucony, głównym aspektem wystawy jest format - koło, który jednocześnie czyni ją unikatem na skalę nie tylko Polski.W wystawie udział biorą min.
Karol Bąk
Maja Borowicz
Jarosław Jaśnikowski
Tomasz Alen Kopera
Waldemar Marszałek
Dariusz Miliński
Krzysztof i Michał Powałkowie
Zbigniew Seweryn
Tomasz Sętowski
Jan Stokfisz
Edward Szutter


„Percepcja Koła” to kolejna realizacja Małgorzaty i Adama Krużyckich, kolekcjonerów sztuki, oraz zaproszonych przez nich artystów.Tym razem, odmiennie od poprzedniej wystawy pt. „Metamorfoza”, twórcy mieli dość dużą swobodę w doborze tematu ale za to przyszło zmierzyć im się z podobraziem w formie koła –– tonda, które ma bogatą tradycję w sztuce europejskiej. Tondo swój rozkwit zawdzięcza Rafaelowi Santi, jednemu z największych geniuszy epoki renesansu. Jego madonny, zamknięte kompozycyjnie w obrębie koła, są do dziś jednymi z najbardziej znanych kompozycji tegoż mistrza. Tondo intensywnie przewija się przez epokę renesansu, manieryzmu czy też baroku, aż po kolejny rozkwit w rokoku i wczesnym romantyzmie, gdzie złożone kompozycje wyparte zostały przez przedstawienia portretowe. Oprócz Rafaela realizacje w kole podjęli twórcy tej miary, co Caravaggio czy J.B. Tiepollo, jak również najwięksi i malarze szkoły francuskiej XVIII czy XIX wieku. Dziś koło lub owal powszechnie królują w malarskiej miniaturze.
Dlatego też wyznaczenie zakomponowania obrazu w kole stało się nie lada wyzwaniem dla artystów. Tu każdy z nich musiał popisać się inwencją i niebagatelną pomysłowością. Jedni rozwiązali problem komponując po okręgu, drudzy wpisywali temat w koło, a inni wykorzystali obie metody równocześnie. Dzięki temu wystawa „ Percepcja Koła” jest bogata nie tylko o rozwiązania formalne, ale też kompozycyjne. Każdy z artystów w sposób dla siebie charakterystyczny zmierzył się z tym problemem i ze sobą samym. Można domniemać, że na obecny czas jest to jedyna taka ekspozycja w kraju, jak nie w Europie.
Jak to mówią… „fortuna kołem się toczy”. Niech ta wystawa toczy się przez wszystkie galerie, które chcą ją pokazać, ku satysfakcji organizatorów Małgorzaty i Adama Krużyckich, artystów i publiczności.
A Fortuna sprzyja… śmiałym.


                                                                                                                Dariusz Kaleta

Repertuar kina "Wolność"


 

Szczecinek - setki lat, tysiące możliwości


Zobacz nas także na: