Leśnicy obronili mistrzowski tytuł zdobyty w ubiegłym roku w plebiscycie gości Gdańskich Targów Turystycznych. Stoisko Lasów Państwowych przez trzy dni przeżywało prawdziwe oblężenie.


Wspólny wysiłek i praca leśników z czterech regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych zdobyły najwyższe uznanie w plebiscycie gości, którzy w dniach 12, 13 i 14 kwietnia odwiedzili Gdańskie Targi Turystyczne. Przygotowana oferta i jej prezentacja zwyciężyły w rywalizacji ponad 300 stoisk targowych zbudowanych w nowoczesnym centrum wystawienniczo-kongresowym AMBEREXPO – nowej siedzibie odbywającej się po raz 16. imprezy. Podzielone na trzy bloki tematyczne – turystyka, edukacja i łowiectwo – stoisko cieszyło się przez wszystkie targowe dni niesłabnącym zainteresowaniem.

Już przed wejściem do hali targowej obecność leśników w jej wnętrzu zwiastowała „Leśna szkatułka” - edukacyjna przyczepa z Nadleśnictwa Olsztynek informująca o walorach przyrodniczych i atrakcjach turystycznych jakie czekają na wszystkich odwiedzających lasy Warmii i Mazur. Była to jedyna zewnętrzna ekspozycja targowa.

 

Już wewnątrz hali leśnicy z dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, Olsztynie, Szczecinku i Toruniu zachęcali do wypoczynku w lesie zapoznając odwiedzających z największymi atrakcjami lasów całego regionu. Zainteresowanie wzbudzały przywiezione przez leśników z Olsztyna i Torunia turystyczne eksponaty, takie jak łódź typu canoe czy rower trekkingowy. Najczęściej zadawane pytania dotyczyły leśnych ścieżek rowerowych i konnych oraz map z ich lokalizacją. - Bardzo dużo pytań związanych było z lokalizacją darmowych miejsc biwakowych – mówi Kinga Sulej z Nadleśnictwa Iława (RDLP w Olsztynie). Turyści oczekują, że miejsca biwakowe będą zaznaczone na mapach – dodają leśnicy ze Szczecinka. Z kolei Lilianna Koszutowska z Nadleśnictwa Strzebielino (RDLP w Gdańsku) najczęściej odpowiadała na pytania związane z dostępnymi dla turystów kwaterami w leśniczówkach i cenami pobytu w nich. - Bardzo duże jest zainteresowanie mapami pojedynczych nadleśnictw - mówi Damian Wolański z Nadleśnictwa Kartuzy (RDLP w Gdańsku). Dodaje również, że goście odwiedzający targi pytają o szlaki kajakowe. Z kolei największe zainteresowanie przewodników turystycznych i touroperatorów wzbudzały mapy obszarów leśnych z dokładnym oznaczeniem położenia szlaków i atrakcji przyrodniczych.

Leśnicy z RDLP w Gdańsku w części edukacyjnej przygotowali dla uczestników targów zabawę polegającą na dopasowaniu liści i nasion drzew do konkretnych gatunków widocznych na specjalnej planszy. Przy tej okazji okazało się, że publikacje dotyczące rozpoznawania gatunków drzew cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Odwiedzający stoisko nauczyciele pytali o możliwość zorganizowania leśnych zajęć edukacyjnych dla uczniów i przedszkolaków. Edukacyjną część stoiska uzupełniały eksponaty wypchanych ptaków oraz przecięty pień 300 letniej sosny Taborskiej powalonej podczas jednej z niedawnych wichur. Na jej przekroju zaznaczono słoje pamiętające najważniejsze wydarzenia z tego okresu w dziejach Polski.

 

Łowiecka część leśnego stoiska oblegana była non-stop, a to głównie za sprawą wirtualnej strzelnicy myśliwskiej, którą przywieźli ze sobą leśnicy z RDLP w Szczecinku. Nie zabrakło przy tej okazji pytań związanych z łowiectwem. - Najczęściej pytano o ofertę polowań dewizowych – mówi Ferdynand Bejger z RDLP w Szczecinku. - A także gdzie można kupić dziczyznę – dodaje Kamil Szydłowski z tej samej dyrekcji. Adam Kołodziejczyk, również ze szczecineckiej dyrekcji LP, najczęściej pytany był o warunki, jakie trzeba spełnić aby zostać myśliwym.

 

Źródło – www.lasy.gov.pl

 

Repertuar kina "Wolność"


 

Szczecinek - setki lat, tysiące możliwości


Zobacz nas także na: