Szachulec, oczep, rygiel, podwalina, podmurówka, zastrzały  i wiele innych tajemniczych  terminów związanych z architekturą, nabrało nowego znaczenia po spotkaniu z Jadwigą Kowalczyk – Kontowską, kustoszem Muzeum Regionalnego w Szczecinku. „Budownictwo Ludowe Pomorza” to kolejny wykład edukacyjny, w ramach programu „Pomorze jakiego nie znamy”, którego realizatorem są Poszukiwacze Zaginionego Gryfa i Samorządowa Agencja Promocji i Kultury. Projekt jest współfinansowany z programu „Młodzież w działaniu”.

Spotkanie poświęcone architekturze i budownictwu ludowemu na Pomorzu to jeden z ostatnich wykładów cyklu. Od września ubiegłego roku młodzi ludzie poznawali najdawniejsze dzieje Pomorza. Były spotkania z archeologiem, wyjazdy do Muzeum Archeologicznego, spotkania z historykami i opowieści o rodzie  Gryfitów, nie zabrakło też historii zakonów rycerskich i wizyt na zamkach, które zamieszkiwali w średniowieczu.

Wykład poświęcony niedawnej przeszłości Pomorza, był bogato ilustrowany zdjęciami i rycinami budynków, które zachowały się do naszych czasów i tych już nieistniejących. Podczas majowego, wyjazdowego spotkania, Poszukiwacze będą mogli sami sprawdzić  i  wykonać dokumentację fotograficzną zachowanych budynków wybudowanych w konstrukcji szachulcowej.

 

 

 


Repertuar kina "Wolność"


 

Szczecinek - setki lat, tysiące możliwości


Zobacz nas także na: